Държавно устройство и вътрешно положение

Исландия е парламентарна република. Парламентът (Алтинг) се състои от 63 депутата и се избира за срок от 4 години. Държавен глава е президентът – предимно с представителни функции, който се избира за 4-годишен период. Според конституцията на страната няма ограничение в броя на президентските мандати.

Водещите политически партии в Исландия са дясноцентристката Партия на независимостта, центристката аграрно-либерална Партия на прогреса и лявоцентристката Социалдемократически съюз.

След последните редовни парламентарни избори в Исландия, проведени на 13 май 2007 г., бе сформирано коалиционно правителство между управлявалата до изборите Партия на независимостта и Социалдемократическия съюз. Министерските постове в правителството са разделени поравно между коалиционните партньори – по 6 министерски поста.

Държавен глава (президент) - д-р Олафур Рагнар Гримсон (Ólafur Ragnar Grímsson) (от 01.08.1996 г., трети мандат от 26.06.2004 г.)

Министър-председател - г-н Гейр Х. Хорде (Geir H. Haarde) (от 15.06.2006 г., втори мандат от 24.05.2007 г.)

Министър на външните работи - г-жа Ингибьорг Гисладотир (Ingibjörg Gísladóttir) (от 24.05.2007 г.)

Председател на парламента - г-жа Солвейг Петурсдотир (Solveig Petursdottir) (от 01.10.2005г.)

Посланик в Република България (със седалище в Берлин) - г-н Олафур Давидсон (Ólafur Davíðsson)

Посланик на България в Рeпублика Исландия (със седалище Осло) - г-н Никола Карадимов (от 26.03.2007 г.)



Антон Дойков


Journey.bg предоставя информацията от Вашите материали възможно най-точно, но не поема отговорност за причинени вреди или неудобства при ползването й. Препоръчваме преди да предприемете пътуване да потвърдите със съответните институции важната информация като: визов режим, застраховки, здраве и безопасност, митници, транспорт и пр.